שעורה היא תופעה שכיחה, והיא מתבטאת בגוש אדמומי באזור העפעף או בקו הריסים.

לשעורה שתי תצורות: חיצונית ופנימית, כאשר החיצונית היא הנפוצה יותר מבין השתיים. השעורה הינה זיהום הנגרם כתוצאה מדלקת חיידקית (לרוב על ידי החיידק Staphylococcus aureus) בבלוטות השומן של העין. ברוב המקרים, היא תחלוף מעצמה תוך כמה ימים ללא כל התערבות חיצונית. ניתן להקל על הסימפטומים ולזרז את תהליך ההחלמה באמצעות טיפול ביתי או תרופתי. אחד הטיפולים התרופתיים המוצעים הם סינטומיצין לעיניים, שיכול להיות מוגש בטיפות או במשחה.

החומר הפעיל בסינטומיצין נקרא כלוראמפינקול, והוא מסייע בטיפול בדלקות עיניים שנוצרות כתוצאה מזיהום חיידקי. האנטיביוטיקה עוצרת את התפתחותם והתפשטותם שם החיידקים.

בשימוש בטיפות סינטומיצין:

חשוב לשטוף ידיים טרם השימוש. לאחר מכן, יש להטות את הראש לאחור, ולמשוך בעדינות את העפעף התחתון כלפי מטה כך שייווצר רווח בין העפעף לבין העין. יש לטפטף את הטיפה לרווח זה בהתאם למינון שמפורט בהמשך, או זה שהתקבל בהמלצת הרופא המטפל. לאחר מכן יש לעצום את העין למשך מספר דקות ולנגב את העודפים עם מטלית נקיה.

אם הטיפות מכילות 0.5% של כלוראמפינקול, יש לטפטף טיפה אחת כל שעתיים במשך יומיים. בשלושת הימים שלאחר מכן יש לטפטף טיפה אחת כעבור כל 4 שעות.

בשימוש במשחת סינטומיצין:

חשוב לשטוף ידיים טרם השימוש. לאחר מכן, יש להטות את הראש לאחור, ולמשוך בעדינות את העפעף התחתון כלפי מטה כך שייווצר רווח בין העפעף לבין העין. יש לקרב את המשחה לרווח זה, ולשחרר לתוכו בעדינות את המשחה (כסנטימטר לערך). לאחר מכן יש לעצום את העין למשך מספר דקות. ניתן לפזר את המשחה באופן אחיד על ידי גלגול של העין באמצעות האצבע בעודה עצומה.

אם הטיפות מכילות 1% של כלוראמפינקול, יש למרוח כל שלוש שעות את המשחה על האזור הנגוע. את פעולה זו צריך לבצע בין שלוש לארבע פעמים ביום, או בהתאם למינון שהתקבל מהרופא המטפל.

במקרה של החמצת מנה מומלץ להשלימה מוקדם ככל האפשר. עם זאת, במידה והזמן למריחה הבאה קרוב, ניתן לדלג על המנה החסרה ולחזור לשימוש במריחה הבאה לפי לוח הזמנים והמינון שהומלץ.
יש לאחסן את התרופה בטמפרטורת החדר ובמיכל סגור. יש להימנע מחום קיצוני, לחות או אור ישיר. כמו כן, אין להקפיא את התרופה וחשוב להקפיד על שימוש לפי תוקף.

דילוג לתוכן