נגיף הקורונה (COVID-19)  מלווה אותנו מאז סוף שנת 2019 כאשר לישראל הגיע כבר בפברואר 2020. הוא התפשט במהירות ברחבי העולם ושינה את המציאות בה אנו חיים מכל הבחינות. הקורונה נפוצה בכל העולם, ולמרות שהומצאו כבר חיסונים נגדה, אחת לתקופה מגלים המומחים זן חדש של קורונה. נכון להיום מסכת הפנים היא האביזר היחיד שיש ברשותנו שמגן עלינו מפני הדבקה, אך המסכה איננה מספיקה כדי למנוע את התפשטות המחלה בעולם ואת יצירתם של וריאנטים חדשים אמידים לחיסונים.

לזן הקורונה החדש יש תסמינים שונים

עד כה, מעבר לתסמינים של חום ושיעול ופגיעה בחוש הטעם והריח, מומחים מצביעים על  עשרה אחוזים מהחולים בקורונה שמדווחים על תסמינים שקשורים בעיניים או באוזניים: אדמומיות בעיניים, גרד בעיניים, בעיות בשמיעה או פגיעה באיזון ובשיווי המשקל. עוקבים  בארגון הבריאות העולמי אחרי תת-זן חדש של קורונה שמתפשט בעולם (XBB.1.16). עיקר מקרי ההדבקה מהזן החדש זוהו במזרח אסיה ובהודו והוא המזוהה בתור תת–זן של אומיקרון. לפי ארגון הבריאות העולמי, הזן החדש מדבק יותר מזנים אחרים.

וירוס הקורונה תוקף ילדים ופוגע בעיניים

ד"ר ויפין ושישתא רופא מומחה ברפואת ילדים, אמר בחודש אפריל כי תת-הזן החדש המכונה בתקשורת בהודו "ארקטורוס", תוקף לרוב ילדים עד גיל 12, ושמלבד התסמינים האופייניים של שיעול וחום גבוה, סובלים הילדים גם מתסמינים שאופיניים לדלקת עיניים ויראלית שמתבטאת בעיניים מגרדות ואדומות בלי הפרשה מוגלתית. גם בניו יורק, בנפאל, בבריטניה,  ובישראל אובחנו חולים בתת-הזן החדש. מעקב אחר זן ה"ארקטורוס" מלמד שהוא מדבק אף יותר מזני קורונה אחרים ושמסכת הפנים איננה מגינה מפניו. 

בארגון הבריאות העולמי (WHO) מדווחים לאחרונה כי תת-הזן החדש של וירוס הקורונה מסתובב כבר מזה מספר חודשים, אך מדגישים כי הוא לא קטלני וכי ארגון הבריאות העולמי עוקב אחר התפתחותו. כאמור, לווירוסים יש נטייה לפתח מוטציות ויש לשער שיתגלו בעתיד זנים חדשים של וירוס הקורונה.

סיכום: זן חדש של נגיף הקורונה פוגע בעיקר בעיניים

בחודשים האחרונים אובחן בהודו תת-זן חדש ומדבק של וירוס הקורונה שפוגע בעיקר בילדים. לצד התסמינים של חום גבוה ושיעול, מדווחים החולים על עיניים מגרדות או דביקות. לצד העלייה היחסית במספר הנדבקים בקורונה והסיכוי הגבוה להגעתו של הזן החדש לישראל, על פי החלטת משרד הבריאות, ב-15 במאי התבטלה הוראת חובת הבידוד מי שנמצא מאומת לנגיף הקורונה על שלל סוגיו.

דילוג לתוכן