לעיניים שורפות יכולות להיות סיבות רבות, והן נעות בין מצבים פשוטים למורכבים הדורשים טיפול דחוף. תחושת השריפה יכולה להופיע לבד או להתלוות לסימפטומים נוספים כמו גרד, כאב, דמעת או הפרשות מהעין. לעיתים קרובות תחושת שריפה בעיניים נגרמת עקב חשיפה סביבתית. עם זאת, תחושת השריפה יכולה להעיד על בעיה חמורה יותר בעיניים הדורשת התערבות.

סיבות לתחושת שריפה בעיניים \ עיניים צורבות \ צריבה בעין

כאמור, הסיבה הנפוצה ביותר לתחושת שריפה בעיניים היא חשיפה סביבתית לחומרים שונים כגון עשן, אבק, עובש, שמפו או כלור מבריכת שחייה, איפור, קרם לחות ומוצרי טיפוח נוספים. תיתכן אף אלרגיה לחומרים אלה או אחרים אשר צפויה לגרום לתחושת שריפה בעיניים. בנוסף, שימוש בעדשות מגע לפרקי זמן ארוכים או חשיפה לתנאי מזג אויר כמו רוחות חזקות, אוויר קר או חם במיוחד , כל אלה יכולים להוות סיבה לתחושת השריפה בעיניים.


צור/י קשר עם מומחה

ד"ר מייקל מימוני - רופא עיניים מומחה
חייגו 058-644-5151 בכל שעה

מלבד השפעה סביבתית , גם מצבים עיניים כמו rosacea , יובש בעיניים ובלפרטיס יכולים לגרום לתחושה זו. כל מצב שגורם לדלקת יכול ליצור תחושת צריבה בעיניים כמו דלקת עיניים חיידקית או ויראלית, אלרגיה ואפילו הצטננות. במקרים נדירים שריפה בעיניים יכולה לסמן על מצב חמור כמו uveitis או צלוליטיס אורביטלית (זיהום אקוטי ברקמות המקיפות את העין שגורם לכאב, נפיחות, אי נוחות בהנעת העין וירידה בראייה, ודורש התערבות מידית כדי למנוע אובדן ראייה או סיבוכים אחרים).

לעיתים קרובות תחושת השריפה בעיניים תתלווה לתסמינים נוספים שיכולים להעניק לרופא העיניים רמזים בנוגע לבעיה. למשל הימצאות תחושת שריפה במקביל לגרד ולאודם יכווין לתגובה אלרגית, בעוד שריפה יחד עם צריבה והפרשות מהעיניים ירמזו על זיהום בעין. גם ההיסטוריה הרפואית הכללית והעינית של המטופל יכולה להכווין לבעיה ומכאן חשיבות ההסתכלות על התמונה הכללית בעת הופעת סימפטום מסוים.

במידה והעיניים השורפות או צורבות מלוות בכאב רב או רגישות מוגזמת לאור, או במידה ויש הפרשות מהעיניים , ראייה מטושטשת, גופיפים צפים בשדה הראייה, הבזקי אור או ראייה כפולה יש לפנות לרופא העיניים לסיוע מהיר שכן יתכן שמדובר במצב חמור המסכן את הראייה. כמו כן , אם העיניים ממשיכות לשרוף לפרק זמן ארוך ומפריעות לאורח החיים כדאי לפנות לרופא העיניים לאבחנה וייעוץ.

דילוג לתוכן